Banskobystrický štuk

Výstava Banskobystrický štuk

Otvorenie 20. októbra 2014 o 18 hod

21. 10. – 2.11. v Pisztoryho paláci v Bratislave

Kurátorka: Eva Masaryková

Autorský text: prof. Eva Kapsová

Výstava je prierezom výsledkov 15-ročného pôsobenia Katedry sochárstva na Fakulte výtvarných umení na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Katedra sochárstva divákovi predstavuje objekty, inštalácie, sochy intímnych aj rozmernejších objemov, projekty, mediálne práce, myšlienky, nápady. Okrem svojej histórie prináša aj súčasný stav, „tu a teraz“ katedry. Konfrontuje študentské a absolventské práce s prácami v súčasnosti tu pôsobiacich pedagógov.

Katedru tvorí päť ateliérov: prípravný Kontaktný ateliér pod vedením odb. as. Jozefa Suchožu, ateliér Socha a aplikované médiá pod vedením doc. Juraja Saparu, Ateliér figurálneho prejavu doc. Petra Gáspára, magisterský Ateliér figurálneho prejavu prof. Jerzyho Fobera a ateliér prof. Miroslava Brooša pod názvom Ateliér mäkká plastika a At. Ex. T. v magisterskom stupni.

Štuka (z tal. stucco) je zmesou z jemného piesku, vápna, prípadne sadry alebo cementu, ktorá sa používa na vrchnú vrstvu omietky. Nanáša sa v kašovitom stave a po stuhnutí je tvrdá a pomerne krehká. Pri starších architektonických stavbách sa zo štuky tvorili i plastické ozdoby, reliéfy a rímsy na vonkajších fasádach i na stropoch a stenách kostolov, zámockých i bohatších mešťanských budovách. (Wiki)

V prenesenom zmysle je výstava Banskobystrický štuk tou krehkou a zároveň pevnou technológiou, ktorá zaujíma študentov Katedry sochárstva a produkuje vrchnú vrstvu výtvarnej, vizuálnej kultúry v srdci Slovenska. Pohráva sa aj s nemeckým slovkom meisterstück, čo je snom a cieľom výuky a perspektívou pedagogickej práce spoločenstva katedry.

Výstavu grantom podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

stuk

Comments are closed.